2018-2019 PROGRAM

Klikněte na obrázky, dostanete nový link a nebo se obrázky zvětší - posuňte dolů pro další zprávy

Click on images for details and links - Scroll for more news

COMING IN MAY

27. January

Peter Stoll a Adam Zukiewicz - Recital

Díla novodobých skladatelů spjatých s tvorbou a životem v severní americe, občas slýcháme při produkcích zdejších souborů, které tuto tvorbu částečně prezentují. Málokdy se ale dostanou k širší hudební veřejnosti. Recitál v první části koncertu otevřela skladba Bohuslava Martinů Sonatině fór Clarinet and Piano, H.356 z roku 1956, kdy Martinů žil v New Yorku. Provedení v iterpretaci Petře Stolla a Adama Zukiewicze bylo vynikající, zvláště pak pasáže kde skladba je hravá a veselá jakoby nástroje spolu hovořily. Všechny kontrastující hudební nálady hrál Peter Stoll s přírozenym citem, aniž by ztratil prostor pro klarinet. Ostatní skladby od Fibicha, Dvořáka, Gabriel Fauré a Brahmse byly provedeny s podobně nesmírnou citlivostí, přesností a vzbuzovaly dobrou náladu. Velmi zajímavé byly také arangma Petera Stolla, kdy ze skladeb pro housle a piano vznikly skladby klarinet a piano. (Dvořákova Sonatina a Faurého Morceau de Concours) a nakonec jsme zažili milé překvapení, které nebylo uvedeno v programu. Zaznělo několik skladeb Benny Goodmena v jazzovém stylu...a po druhé opět “standing ovations”. Rozešli jsme se na výborný guláš. Cíli nádherný hudební podvečer jaký Nocturnes in thé City připravují už 18 let.

Text a foto Lado

Deštník do druhé řady (Second line umbrella) je jedinečný umělecký výtvor, který odráží schopnosti a uměleckého ducha svého tvůrce, bez ohledu na příležitost, při které se pochod odehrává. Mužete ho vidět na svatbách, pohřbech a v mimo jiné je to také na závěr hudebního večera. Na

 našem představeni deštník nikdo neměl, ale pochod byl.

Zvláštní                                                                   20. January

koncert Nocturen s Jirkou Grosmanem

Venku mrzlo až praštilo a všude bylo plno sněhu. V -18 stupních s pocitem -28, mohli přijít na Jirkův koncert jen “skalni”. Přišli a nelitovali. Jeho výborný šestičlenný orchestr doplňil také známý jazzman Miro Letko na trombón, kterého už jsme také slyseli na předcházejicich koncertech Nocturen. V repertoáru skupiny bylo mnoho tradičních hitů z New Orleansu, kde trombón v dixilandu zážitek podrthl. Celý koncert měl díky dechovým nástrojům a Jirkově barvě hlasu New Orleánský nádech i když nádherné kytarové skladby v Jirkovi interpretaci se nevymykali z jeho pěkného stylu, jak ho známe. Jak by řekl náš pan profesor hudby: “Grosman, je vidět, že jste se připravil, sedněte si, píšu 1!” ...a asi padesátka velmi spokojených “spolužáku” se odebrala do mrazivé noci

Text & foto Lado

Satellite o vánočních Nocturnech:

Týden před první adventní nedělí se uskutečnila na

Masaryktownu v restauraci Praha poslední letošní Nokturna.

Vánoční koledy za doprovodu klavíru a kontrabasu zpívali

Miro Letko a Elizabeth Martin. Odpoledne začalo skladbou,

kterou proslavil José Feliciano Feliz navidad. Mohli jsme

slyšet i české a slovenské koledy, Suchého Purpuru s

poetickým textem Tiše a ochotně purpura na plotně voní,

stále voní, nikdo si nevšímá, jak život mění se v dým,snad

jenom v podkroví básníci bláhoví pro ni slzy roní, hrany jí

odzvoní rampouchem křišťálovým,slunce se vynoří, hned však

se k pohoří skloní, rychle skloní, a pak se dostaví dlouhá a

pokojná noc, tiše a ochotně purpura na plotně voní, stále voní,

po ní k nám vklouzlo to tajemné kouzlo Vánoc. Nakonec pak

přece jen přišla Tichá noc. Poslední Nokturna byla zároveň

i prvním pozdravem letošních Vánoc. Miloš Krajný zve na

dva koncerty v lednu 2019, tradičně v neděli v 17 hodin.

První koncert je na Masaryktownu 20. 1. 2019 a bude hrát

The George Grosman Jazz Band swing a evergreeny. Druhý

je o týden později u svatého Václava a klarinetista Peter

Stoll vystoupí s pianistou Adamem Zukieiczem. Na pořadu

je hudba Fibicha, Martinů, Dvořáka a Mozarta. Vstupné 25

dolarů je na oba koncerty.                                                    ABE

Sunday, November 25

Slavili jsme po osmnácté s našimi Nocturny vánoce na české muzikální scéně v Torontě tradičním svátečním koncertem v restauraci Praha na Masaryktownu. Jazzová kapela, kterou Miro Letko a Elisabeth Martin přivezli, si získala velmi rychle fanoušky tím jak dokazla vytvořit intimní náladu koncertu. Příští rok asi budeme podobný vánoční kocert opakovat a tak ho doporučuji všem, kteří chtějí zažít něco opravdu výjimečného. V rámci velmi vkusně udělaného mixu populárních jazzových skladeb a vánočních písniček jsme slyšeli nádherně provedené cesko-anglicke verze některých koled zpívaných duetem Miro Letko a Elisabeth Martin, kdy Miro zpíval česky a slovensky, zatím co Elizabeth zpívala anglicky text. Pořadí a zařazení písní, střídání trochu vážnějších a potom humornějších momentů k sobě výborně ladilo a tím koncert získal na pestrosti a slavnostní náladě, jaké jen předvánoční show může být. Nakonec musela kapela několikrát přidávat, protože se nikomu z koncertu domů nechtělo. Elizabeth a Miro jste super!       

Text & foto Lado

V sobotu jsem se vydal do Kitcheneru, kde v malé hale Chamber Music Society se konal koncert Zemlinského Quartetu a Slávky Vernerové – Pěchocové. Jel jsem do Kitcheneru, protože druhý den byl od dvou hodin koncert Edy Vokurky ve Scarboru a od pěti byl koncert Zemlinskeho Quartetu v kostele sv. Václava, je to pomalu přes celé Toronto, program byl stejný a čili aby nebyly nervy jak to stihnu ... Prostředí koncertů je úplně jiné, protože místnost ve které jsou koncerty je proti tomu co známe z Toronta velmi malá (asi 50 míst) a samotný koncert – nádhera, skvěle v unikátním prostředí, úplně vyprodáno.

Text  & foto Lado

Saturday, October 27

Sunday, October 20

Minulý týden byl opravdu naplněný vynikající muzikou. Nejprve v neděli 20. října na Nocturnech Slávka Pěchočová rozezněla piano v kostele sv.Václava a před neobyčejně velkým publikem předvedla svoji dokonalou hru a její recitál byl prostě užasný...“Standing ovation” jako  při každém jejím vystoupení na kterém jsem byl.

Text  & foto Lado

Saturday, September 1 - Czech Republic

Slávka Vernerová - Pěchočová

uchvátila koncem léta publikum v Chotěborkách. Nádherné  vystoupení  připravila na 1. září v malé koncerní síní v Chotěborkách. Bylo “nabito”. Posluchači obsadili také přístupové chodby, aby mohli alespoň zde poslouchat její úžasný piano recital.

Chotěborský koncert byl součástí jejích 24. Hudebního léta, pořádaného farnosti kostela Nanebevzetí panny Marie v Chotěborkách

Na pěti koncertech, v létě, vystoupili přední mladí umělci, jako například vynikající klasické kytary Duo Cantique nebo velmi zajímavé vystoupení Františka Macháče s jeho moderním pojetím kontrabasové komorní hudby. Mezi posluchači jednoho z koncertů Hudebního léta byl také kardinál Duka, který před koncertem sloužil mši svatou.

Nyní k Chotěborkám a proč se o nich zmiňuji? Je to mini vesnička, nedaleko Dvora Králové má jenom 8 adres, ale narodil se zde v roce 1731 František Xaver Dušek, známý  český hudební skladatel a jeden z nejvýznamnějších evropských cembalistů a klavíristů ve své době. Je známý též jako hostitel W. A. Mozarta v Praze ve své vile na Bertramce, kde Mozart údajně dokončil svou operu Don Giovanni. Dušek vynikl jako virtuos na cembalo i kladívkový klavír. Vysoce byla ceněna jeho interpretace Johanna Sebastiana Bacha. V řadě skladeb jeho nezapře český původ. Složil množství symfonií, několik serenád, přes třicet dechových sextetů, smyčcových kvartetů, četné písně, koncertní árie a mnoho dalších drobných skladeb. Spolupracoval se šlechtickými kapelami, v jejichž hudebních archivech najdeme jeho skladby.  Jeho skladby vycházely tiskem již za jeho života v Praze, Amsterodamu, ve Vídni a v Linci.                                               

Text a foto Lado

Chotěborky, unikátní dřevěná zvonice ze

16. století, sloup Jana Nepomuckého  z roku 1730 a v pozadí je barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Rodny dum F. X. Duska

Frantisek Xaver Dusek

Dnesni hotel Bertramka

Sunday, October 28

Nocturnové oslavy 100 let od založení Ceskoslovenska v Torontě vyvrcholily slavnostním koncertem Zemlinského Quarteta a pianistky Slávky Vernerové - Pěchočové nedělním koncertem. Famózní Zemlinský Quartet se po přestávce vrátil s posilou. Pianistka Slávka Vernerová Pěchočová se ukázala být Zemlinským více než vynikajícím uměleckým partnerem a to je třeba si připomenout, že Zemlinští jsou na to čtyři. Jejich hudební projev patřil k jedním z nejzářivějším bodům Nocturen in the City posledni době. Zemlinského Quarteto se nejprve představilo v romantické náladě skladbami pro smyčcový quartet: no. 4 e minor, B19 a no. 9 d minor, op. 34, B75 a po přestávce to byl piano quintet A major, op. 81, B155. Od počátku koncertu se smyčce rozezněly paletou emocí od sentimentálních tónů první věty, přes hravé momenty střední části, až po úžasnou sílu závěru, kde se připomenula melodie z úvodu. Asi bych si na poprvé toho nevšiml, ale slyšel jsem koncert dvakrát po sobě a jsem si jistý, že kdyby byla repríza v pondělí, objevil bych asi další zajímavé souvislosti. Po byla přestávce se objevila u klavíru Slávka Vernerová-Pěchočová a její hra byla důkazem, že v muzice žádné překážky neexistují, když se spojí srdce s extrémními talenty.

Umělci se předvedli v nejlepším světle a ukázali, že talent co dostali od Boha darem, svou prací dokonale využili.

Text  & foto Lado

Sunday, October 28

V neděli 28. října jsme měli hned dva hudební programy. Ve dvě hodiny to byl houslista  Eda Vokurka se svým orchestrem a také jsme slyšeli velmi příjemného montrealského zpěváka Michala Neraye. Tentokrát jsme si poslechli jazzově upravené skladby od Dvořáka, Smetany, Fibicha, Frimla...a jak Eda prohlásil: “Bude to můj "osvětový" příspěvek ke kulturnímu uvědomnění našich kanadských spoluobčanů o "Significant contribution of our Czech & Slovak nations to the world culture" samozřejmě vsunuté extra skladby českých klasiků a slovenských lidovek dodaly tomuto odpoledni   sváteční charakter k oslavě 100. let CSR. Koncert se vydařil, rotunda  radnice byla plná a všichni odcházeli z hezkého koncertu ve velmi dobré náladě. 

                Text  & foto Lado