2019 -2020 SEASON

Klikněte na obrázky, dostanete nový link a nebo se obrázky zvětší - posuňte dolů pro další zprávy

Click on images for details and links - Scroll for more news

Koncert Luboše Andršta a jeho skupiny v Torontu 

September 25.

Byl to nádherný blues-rockový koncert. Andrštova kapela bezmála zaplnila halu v kostela sv. Václava a to na středu večer bylo nečekané. Koncert trval více než dvě hodiny a po celou dobu bylo patrné, jak se všichni na pódiu i v publiku baví. Muzikální výkony jednotlivých hráčů souboru jsou špičkové, a tak jak jsem se zaposlouchal to úžasných improvizaci jsem ani nevnímal kde jsem. Byl jsem v té muzice! Luboš Andršt s jeho skupinou představil styl a interpretaci hudby, který v Torontu a ani v Chicagu není často slyšet. Jejich podání a arangma jsou dokonalá a unikátní. Středeční koncert sestával ze skladeb, které publikum většinou neznalo, ale v improvizacích byly slyšet tóny známých rokovych i populárních bluesových skladeb. Luboš patří už po léta ke světovým kytarovým špičkám a proto není divu že si ho vybrali a vybírají ostatní světoví umělci k doprovodným duetům, když koncertují v Evropě. Vynikající kytarista má ke svým výkonům odpovídající základní předpoklad: perfektní doprovodnou kapelu, kde každý hráč je mistrem svého nástroje a jejich hráčské mistrovství vytváří tím dokonalý posluchačský zážitek. část záznamu koncertu uvidíte později na našem torontském televizním vysílání “Nova vize”, čili zahájení devatenácté sezony a první “rokova” nocturna se vydařila “na plně pecky!"

Text a fotky Lado

V úterý večer v Torontské Mecce jazzu  - v REX hotelu,

bylo velmi dobře, když v rámci jazz - jámu si zahráli muzikanti ze skupiny Luboše Andršta.To byla paráda a po jejich pár skladbách mi manažer restaurace a pořadatel jamu přišel s úsměvem oznamit, že jestli ještě jednou přijdou tak to bude moc zavřít, protože lidi po nich  nechtěli nic jiného poslouchat. ..Jsou to výborný kluci.

Text a fotky Lado


B.B. King s Lubošem Andrštem - to musíte slyšet

Luboš Andršt

začal hrát na kytaru už ve 14 letech. Rock začal hrát amatérsky v roce 1966 v kapele Roosters a v roce 1969 založil vlastní profesionální skupinu, trio Blues Company Ltd., kde s Andrštem, ještě hráli Michal Bláha (bass) a Tolja Kohout (bicí), krátce si zahrál v legendární skupině George & Beatovens. V roce 1970 se stal členem skupiny Framus Five, která se ale ta se téhož roku rozpadla. Nahrávání alba měla skupina přislíbeno a tak v lednu 1971 vzniklo LP “Město ER”, které představuje první Andrštovy studiové snímky. Na začátku 70. let působil v jazz-rockovém souboru Jazz Q Martina Kratochvíla, se kterým v roce 1972 se L. Andršt zúčastnil mezinárodních jazzových festivalů ve Francii a Finsku. V na začátku sedmdesátých let vznikl Energit a posupně Andršt přivedl jiné muzikanty s bluesovými kořeny, mj. Vladimíra Mišíka a Emila Viklického se kterým hrál do devadesátých let. Na začátku roku 1981 založil novou kapelu Blues Band Luboše Andršta, ve které tehdy působil slovenský zpěvák Peter Lípa. V květnu 1981 Andršt vystoupil v Bratislavě i s Vargovou skupinou Collegium Musicum s Pavlem Hamelem a krátce na to nahrávali dvojalbum Divergencie. V roce 1992 Luboš Andršt naplno obnovil svůj Blues Band. Od roku 2000 Luboš Andršt také opět spolupracuje se zpěvákem Michalem Prokopem a s obnovenou skupinou Framus Five. V současnosti vystupuje se svými kapelami Luboš Andršt Group, Blues Band Luboše Adršta, Framus Five, trio Prokop, Andršt, Hrubý a skupina Energit. Během svého muzikální kariéry si zahrál s mnoha předními světovými muzikanty z oblasti jazzu, rocku a blues, mimo jiné též s Paulem Jonesem, Dizzy Gillespie, Katie Webster a americkým zpěvákem a kytaristou Danny Robinsonem a v roce 1998 Luboš Andršt společně vystoupil v pražském Kongresovém centru s legendárním americkým bluesovým kytaristou a zpěvákem B. B. Kingem a podruhé Luboš Andršt hrál s B.B. Kingem 9.7. 2000 ve Zlíně, v klubu Golem. V minulosti jsme měli možnost vidět a slyšet většinu jmenovaných špičkových českých a slovenských hudebníků, spoluhráčů Lubový éry na akcích v Torontě. Ať již to byly akce Nocturen, Martina Rejzka nebo Jana Kosiby a moje.                                                                                                                                                                                                                                                                               Lado

Dvořákovo klavírní kvarteto

Dvořákovo klavírní kvarteto patří mezi přední české komorní soubory. Ctí nejlepší české interpretační tradice a na nich staví svůj osobitý hudební projev a specifický zvuk. Již studium členů ansámblu u dnes legendárních umělců ( Ivan Moravec, Josef Vlach – Vlachovo kvarteto, Petr Messieureur - Talichovo kvarteto,  Milan Škampa – Smetanovo kvarteto, Miroslav Petráš – České trio) vtisklo všem členům ansámblu lásku a poctivý přístup ke komorní hudbě. V klavírním kvartetu se pak setkaly vyhraněné a silné osobnosti s mnohaletými zkušenostmi z významných a mezinárodně proslulých komorních souborů. (Slávka Vernerová se věnuje rovným dílem sólovému klavíru i komorní hudbě. Často spolupracuje s nejlepšími českými smyčcovými kvartety – Pražákovým, Haasovým, Zemlinským, Bennewitzovým a dalšími. Houslista Štěpán Pražák získal cenné zkušenosti jako primárius Českého filharmonického kvarteta. Violista Petr Verner byl 20 let členem Vlachova kvarteta Praha a violoncellista Jan Ždánský působil v triu Iuno a Kaprově kvartetu.)

Se souhlasem potomků Antonína Dvořáka a Dvořákovy společnosti soubor obdržel laskavé svolení užívat jméno „Dvořákovo klavírní kvarteto“. Po debutu na festivalu Pražské jaro následovala četná pozvání na významná česká i zahraniční pódia. Nedávno se kvarteto představilo v Londýnské Conway hall a na festivalu komorní hudby v Lutonu. Opakovaně se vrací na mistrovské kurzy do Cambridge. Kvartetu byla věnována díla významných českých skladatelů (Karel Janovický, Martin Hybler, Ondřej Kukal ad.). Dvořákovo klavírní kvarteto pravidelně natáčí pro rozhlas a televizi.  V listopadu 2018 vydala firma Supraphon debutové CD s kompletními Dvořákovými klavírními kvartety. Zahraniční kritika jej hodnotí slovy: "...souzní  jako kdyby spolu vyrůstali a interpretují hudbu Antonína Dvořáka jako kdyby ji měli v DNA... " V květnu 2019 získalo toto album nejvyšší ocenění prestižního francouzského časopisu Classica - SHOC de CLASSICA.

https://www.classicalmusicsentinel.com/…uartets.html

Více zde: https://www.dvorakpianoquartet.cz/biography-biografie/biografie-cesky/