NEWS

Klikněte na obrázky, dostanete nový link a nebo se obrázky zvětší - posuňte dolů pro další zprávy

Click on images for details and links - Scroll for more news

Scéna podpisu Ústavy Spojených států, olej na plátně,

Howard Chandler Christy, 1940. (Wikipedia)


*) Alexander Hamilton - ministr financí (1789 až 1795)

Zneužití impeachmentu jako zbraně proti politickým oponentům
Alan M. Dershowitz                                                                                                       November 20.
Zkracený překlad původního textu: Weaponizing Impeachment against Political Opponents

Prezident USA musí spáchat trestný čin a jeho spáchání musí zahrnovat zneužití úřadu. Zneužití úřadu bez toho, že by byl spáchán zločin je politický prohřešek, ale ne trestný čin, který by mohl vést k impeachmentu.
Tato otázka byla projednávána během Ústavního konventu, kde jeden delegát navrhl "nesprávný úřední postup" jako kritérium pro obžalobu a odvolání prezidenta, impeachment. James Madison - "Otec Ústavy" – tehdy vehementně namítal, že tak vágní a otevřené kritérium by znamenalo, že funkční období prezidenta USA by podléhalo vrtkavé politické vůli Kongresu. Taková kritéria by proměnila náš prezidentský systém na parlamentní demokracii, v níž by lídr - předseda vlády - mohl být odvolán, kdyby mu při hlasování většina zákonodárců vyslovila nedůvěru. Místo toho Ústavní konvent přijal daleko přísnější kriminální kritéria pro impeachment prezidenta USA: zradu, úplatkářství a jiné závažné trestné činy a přestupky.
Kongres není nad zákonem.
Nejdůležitější však je, že zneužití impeachmentu jako zbraně proti politickým oponentům by podle Hamiltonových*) slov znamenalo "vážné nebezpečí" pro naši Ústavu.
Ústavní instrument zvaný "impeachment" má být podle autorů Ústavy USA považován za neutrální, nestranný nástroj poslední instance, (který lze použít proti zločinnému stávajícímu prezidentovi pouze v naprosto extrémních případech. (Nyní je však tento instrument nasazován jako politická zbraň, kterou lze běžně použít proti prezidentovi z jiné politické strany, než je ta, která má momentálně kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů Spojených států amerických).
Podle názoru některých členů Kongresu, kdykoli je Sněmovna ovládána jednou stranou, může jednoduchá většina impeachment prezidenta USA řádně odhlasovat. Jak uvedla kongresmanka Maxine Waters: "Impeachment se týká všeho, co Kongres do impeachmentu zahrne. Neexistuje na to žádný zákon. Impeachment definujeme my." Kongresmanka Maxine Waters se mýlí. Ústava USA je zákon a ani ona jako konresmanka nestojí nad ní.
Je obtížné si představit větší porušení Hamiltonových principů, než bylo nedávné hlasování ve Sněmovně reprezentantů, které rozhodlo zahájit formální vyšetřování stávajícího prezidenta Donalda Trumpa. Hlasování probíhající striktně podle stranické příslušnosti (až na dvě výjimky) bylo rozhodnuto "početní silou dominantní strany", naprosto stejně jako hlasování o obvinění prezidenta Billa Clintona před dvaceti lety.
Rozhodnutí Demokraty ovládané Sněmovny reprezentantů o podání ústavní žaloby (impeachmentu) na prezidenta Trumpa, po kterém by následovalo hlasování Senátu, ve kterém mají převahu Republikáni, o jeho osvobození, by poškodilo nejen Demokratickou stranu – tak jako takové hlasování poškodilo Republikánskou stranu v Clintonově případu.
Nejdůležitější však je, že zneužití impeachmentu jako zbraně proti politickým oponentům by podle Hamiltonových slov znamenalo "vážné nebezpečí" pro naši Ústavu.
Alan M. Dershowitz je emeritní držitel profesury Felixe Frankfurtera na Harvard Law School a autor knihy "The Case against the Democrats Impeaching Trump", Skyhorse Publishing, 2019.

Steinwayovská soutěž mladých pianistů                                                                                   November 18.

má za sebou úspěšný restart. Před dvěma lety se zdálo, že soutěž Mladí pianisté hrají na klavír Steinway & Sons, zaměřená na malé klavíristy do jedenácti let končí. V loňském roce však zásluhou nové ředitelky Hany Dvořákové tato soutěž úspěšně „restartovala“ a přilákala na padesát zájemců. Předchozí ročníky byly určené výhradně žákům z pražských hudebních škol, vloni se okruh soutěžících poprvé rozšířil na Středočeský kraj a v příštím roce se steinwayovská soutěž otevře adeptům z celé České republiky.
Pořadatelem soutěže je Gymnázium a hudební škola hlavního města Prahy. Letošní, již VIII. soutěžní ročník, proběhl v koncertním sále této školy 17. května 2019. Zúčastnilo se ho 46 malých klavíristů v pěti věkových kategoriích. Nejmladší účastnici, Anežce Mlejnkové, byly pouhé čtyři roky, nejstarší účastník, Pavel Bárta, oslavil tři měsíce před soutěží své jedenácté narozeniny. Vzhledem k věku soutěžících byla porota velmi vstřícná a nešetřila cenami. Rozdala celkem 14 prvních cen, 16 cen druhých, 12 cen třetích a 4 ceny čtvrté – jinými slovy: žádný soutěžící neodjel domů bez diplomu. A protože se Haně Dvořákové podařilo sehnat řadu štědrých sponzorů, odneslo si každé dítě ze soutěže spolu s diplomem ještě také tašku dárků.
Koncert vítězů, tj. nositelů prvních cen se konal v sobotu 16. listopadu v koncertním sále Pražské konzervatoře. Děti tu měly k dispozici mimořádně kvalitní křídlo značky Steinway. Koncert se těšil překvapivě velkému zájmu publika – hlediště bylo zaplněné takřka do posledního místa. Všichni mladí pianisté bez výjimky hráli víc než obdivuhodně a bylo zjevné, že si nejvyšší soutěžní ocenění opravdu zasloužili. Dvě soutěžící pak dokonce předvedly výkon, který naznačoval, že směřují na profesionální pianistickou dráhu: Klára Gibišová (studentka Taťány Vejvodové ze ZUŠ I. Hurníka) a Nora Lubbadová (studentka Jaromíry Šnederflerové ze ZUŠ Olešská), která získala titul absolutní vítězky steinwayovské soutěže. V každém případě lze po tomto koncertě s potěšením konstatovat, že v Praze a ve Středočeském kraji vyrůstá slibná a nadějná pianistická generace.

Napsal Věroslav Němec  Nora Lubbadová, absolutní vítězka soutěže, Anežka Mlejnková, nejmladší účastnice soutěže foto Blanka Blahová

GALERIE

Pivo je zdravé                                                                                                                November 16.

a má blahodárné účinky na naše zdraví! Shodlo se na tom více než 30 lékařů, kteří nyní vydali knihu Pivo a zdraví. Odborníci na základě testů u 93 dobrovolníků přišli na to, že jedno malé pivo v poledne a velké večer snižuje pravděpodobnost výskytu nemocí srdce a cév a přispívá ke zvýšení kondice organismu.
„Mírná konzumace piva potlačuje rozvoj cévních chorob způsobených usazováním tukových látek v cévách a v důležitých orgánech, především v srdci a mozku,“ uvedl šéf výzkumného kolektivu Jaroslav Racek z Ústavu klinické biochemie a hematologie v Plzni. Tři až čtyři piva denně už jsou však dávkou, která zdraví ohrožuje. Každý Čech vypije průměrně ročně 157 litrů piva, což je nejvíce na světě.
Při nadměrném pití piva umírají mozkové buňky, jejich počet se výrazně snižuje a způsobuje tzv. alkoholovou demenci. Přiměřené pití piva snižuje hladinu cholesterolu v krvi, pivaři mají sice mnoho neduhů, ale zato nemají sklerotické cévy. V malých dávkách pivo prospívá jako prevence kardiovaskulárních poruch.

Pivo má asi nejblahodárnější vliv, co se týká lidských orgánů, právě na ledviny. Důkladné propláchnutí má mnohdy lepší účinek než třeba urologický čaj. Pití piva zde splňuje formu prevence proti ledvinovým kamenům.- Nadměrným pitím piva se zvyšuje riziko vzniku nádoru tlustého střeva.
Zdravou denní dávku piva pro ženy jen maximálně jedno pivo. Hmotnost žen je totiž většinou o třetinu až polovinu nižší než u mužů a muzi mají v játrech dvakrát více enzymu, který odbourává alkohol (alkoholdehydragenáza).
Naopak lékaři doporučují pití piva onkologickým pacientům, neboť slouží jako energetický nápoj a zdroj vitaminů a hlavně zlepšuje náladu.                                                                                                                                                                                                                                                                   Lado

I stand with Don Cherry                                                                                                November 12.
The fake outrage mob is trying to get Don Cherry fired. The mainstream media, leftist activists and even politicians are accusing Don of being racist for remarks he made during the November 9th edition of Coach’s Corner.
Even Sportsnet and Don’s long-time co-host, Ron Maclean, condemned Don for his remarks.
In his remarks, Don encouraged Canadians to wear poppies. He inferred that Canadians, particularly those who don't wear a poppy, need to learn more about what our brave men and women did to protect our freedoms and our democracy.How is that racist?
If Cherry’s comments were so divisive, why did it take SportsNet nearly 48 hours to fire him? Why did they wait until Remembrance Day to fire a beloved icon for a rant encouraging Canadian patriotism and wearing a poppy?
Well, it wasn’t Cherry’s comments that got him fired. It was the social justice mob.These “woke” activists who are calling for Don’s head are the same people who said Justin Trudeau’s blackface incidents weren’t racist. This is just another sad attempt to take down a Canadian patriot. He deserves much better than this. Don Cherry has nothing to apologize for.                                                                                                              Lado

ZA VIDEOKLIP UŽ SKUPINU ELÁN VYŠETŘUJE NA SLOVENSKU POLICIE                                              November 12.  
Rozpad Elánu? Všechno je jinak!

Jak se spustil mediální pohon na skupinu Elán po zveřejnění videoklipu k písni “Bulvární krysy”, je všeobecně známo. Přestože skupina jasně vyjádřila na konci klipu stanovisko, že si váží práce seriózních novinářů a skladba byla namířena jen proti bulváru, mainstreamová média chtějí Elán ukamenovat, přičemž se zřejmě sami sebe pasovala za veřejnost, a tak například píšou: “Veřejnost však tento hudební počin s pochopením nepřijala. Před téměř dvěma lety zavraždili investigativního reportéra Jana Kuciaka spolu s jeho snoubenkou Martinou Kušnírovou, podobné záběry tak považují mnozí za nepřípustné.”
Skladbu také odmítli hrát (čili ji zcenzurovali) rádio Expres, Fun Rádio, RTVS a další stanice. Portál Hudba.sk odmítl napsat recenzi na nejnovější album Elánu Nejvyšší čas, ze kterého píseň pochází.
Podle informací týdeníku Šarm dokonce bratislavská krajská prokuratura podala kvůli videoklipu podnět na policejní vyšetřování, zda nedošlo k trestnému činu podněcování k násilí a nesnášenlivosti. Přitom členové skupiny ve videoklipu bulvárním novinářům neublíží, jen je postraší pistolí a pak na ně vytáhnou dětskou pistolku na vodu. A nejde o skutečné novináře, ale o dramatickou inscenaci. Podle této logiky bychom pak mohli považovat za podněcování k násilí jakýkoliv kriminální či akční film, kde se zobrazuje zabíjení. Jenže orgány činné v trestním řízení se stále více zneužívají na politické pronásledování lidí s nepohodlnými názory

TAK ASI 90 PROCENT ZNEČIŠTĚNÍ Z PLASTOVÝCH ODPADŮ V OCEÁNECH POCHÁZÍ Z ASIE A Z AFRIKY
Ač jsou Západňáci napomínáni různými klimatickými aktivisty jako Greta Thunberg, tak studie o tom zjišťuje, že asi 90 procent znečištění z plastových odpadů v zemských oceánech pochází z Asie a z Afriky.
Thunberg během své túry po USA jako jeden z primárních důvodů, proč by ji měli Američané poslouchat, označovala „ty strašlivé obrázky plastového zamoření oceánů.“
Avšak bádání německého Helmholtzova centra pro výzkum životního prostředí objevilo, že skoro veškeré zamoření plasty pochází jen z malé hrstky řek na světě, z nichž ani jedna neleží v nějaké Západní zemi.
10 řek s nejvyšším umístěním v tomto zamoření přináší do moří 88-95 procent globálního nánosu plastů,“ řekl Daily Mail hydrogeolog, který tuto studii vedl, Dr. Christian Schmidt.
Pro ty řeky s nejvyšším nánosem plastů je charakteristická ohromná populace v povodí – např. řeka Jang-ce, v jejímž povodí žije přes půl miliardy lidí.“ Z těch vrcholných deseti řek, které přináší největší znečištění, jich je osm v Asii a dvě jsou v Africe. Většinu plastového znečištění mají na svědomí řeky Jang-ce v Číně a Ganga v Indii.
Ač jsou Západňáci nabádáni, aby změnili svůj životní styl a měli méně dětí, aby tak zachránili planetu, tak se skoro nic neříká o lidech ze zemí, které mají na svědomí velkou většinu znečištění, a ti ani nejsou poučováni. To je nejspíš jeden z hlavních důvodů, proč jsou mnozí Západňáci ke skutečným motivům těch ekologistických hnutí tak skeptičtí. Jak bylo ohlášeno už dříve, jen 38 procent Američanů věří, že globální oteplování je působeno člověkem.                                                                                                                                                                                       Tyler Durden
Poznámka: čili Thumberg by měla zavádět svůj Greténismus do Asie nebo Afriky a nekafrát o západních hodnotách.

Skvělá odpověď novináře ze Sky News Australia mladým demonstrantům.            November 4.

"Vy jste první generací, která si vyžádala klimatizaci do každé třídy ve škole; vaše školní úkoly děláte na počítači a televizi máte doma v každé místnosti. Celý den používáte elektronické přístroje a místo abyste šli do školy pěšky tak se necháte vozit veřejnou dopravou, případně rodiči až ke škole.

Jste generaci s největší spotřebou zboží vůbec v celé lidské historii: neustále kupujete nové oblečení poslední módy abyste byli "in".​ Vaše protesty jsou ohlašovány a organizovaný přes počítače na sociálních sítích přes internet.

Omladino, zhasněte klimatizaci a počítače, jděte do školy pěkně po svých, nechte doma vaše telefony a raději si prectet knížku a místo kupování jídla v kiosku udělejte si doma sami sandwich!

Je jasné, že nic z toho se nestane: jste generací egoistů, nevychovanci, jste manipulováni lidmi, kteří vás zneužívají a tvrdí vám, že se jedná o vznešenou ideu a přitom se sami baví v nejbláznivějším západním luxusu. Probuďte se a zavřete zobák! Především se napřed řádně informujte o realitě než začnete protestovat.

"Cesta do nemožna" je film o živote M. R. Štefánika                                                 November 2.
Prvý celovečerný trikový film o živote a dobrodružstvách Milana Rastislava Štefánika s názvom Cesta do nemožna prichádza do slovenských kín. Film režiséra, animátora a výtvarníka Nora Držiaka a autora scenára Michala Baláža vznikol v slovensko-českej koprodukcii v roku 100. výročia tragickej smrti M. R. Štefánika. Tvorcovia filmu sa podieľali aj na oceňovaných filmoch Alois Nebel a True Štúr.
Cesta do nemožna je kombináciou hraného filmu s animovaným a trikovým, prienik dokumentárneho a fiktívneho filmu, reálnych historických udalostí a mystifikácie. Film je v podstate hra a hoci sa vyjadruje k závažným témam a vykresľuje udalosti zo života jednej z najväčších osobností slovenských dejín, môžeme v ňom vidieť aj humorné scény.
Tvorcovia filmu prezentujú historické udalosti a bohatý život M. R. Štefánika zaujímavou, dobrodružnou formou, pričom vychádzajú z historických materiálov, autentických spomienok a fotografií. „Pútavo sme chceli vyrozprávať príbeh o Štefánikovom veľkom sne, ktorý sa podarilo naplniť, o jeho obrovskej vytrvalosti a odhodlaní,“ vysvetľuje režisér a animátor v jednej osobe. „Pomocou trikov a vizuálnych efektov sa nám podarilo vytvoriť imaginárny svet. Vo filme využívame výraznú výtvarnú štylizáciu, hereckú akciu sme snímali na zelenom pozadí. Veríme, že tento netradičný film zaujme a stretne sa s pozitívnym ohlasom.“

(lbr) - hlavnespravy.sk

Kapela Elán má nejvyšší čas skončit                                                        October 24.
Je to sice trochu laciný titulek, ale co naplat. Elán, hlavně tedy jeho leader Jožo Ráž, si o podobně „bulvární“ přístup vyloženě říká. Těžko říct, nakolik lze brát vážně tvorbu kapely, v jejímž čele stojí člověk, z něhož v rozhovorech z poslední doby padají slova a věty, nad nimiž lze přinejmenším nevěřícně kroutit hlavou. Jožo Ráž v tomto ohledu už několikrát vyjevil velmi kontroverzně. Ale co hudba? Žádnou neposlouchám, nesnáším ji. Neumím na nic hrát, necvičím. Dalším dechem pak pan Ráž dodá, že Elán je samozřejmě nejlepší kapela ve vesmíru, dokázala to, co žádná jiná, má na kontě tři sta hitů a pořád je na špici.
Netuším, jakou roli v těchto prohlášeních hraje věk a jakou podivný smysl pro humor, ale když se opakovaně dívám na klip Bulvárne hyeny a poslouchám píseň Nedráždi Ráža bosou nohou, mám pocit, že tady opravdu není něco v pořádku.
Vraťme se na zem. Elán opravdu není nejúžasnější „česko-slovenská“ kapela všech dob, jak se její leader Jožo Ráž domnívá. Nikdy jí nebyla, její uhlazený a za každou cenu líbivý pop-rock měl v 80. letech pro jistou část lidí určitý půvab, ale poslouchat její aktuální album Najvyšší čas je utrpení. Kde začít?...
Autor: Jindřich Göth

Zkráceno, originál je na: https://www.idnes.cz/kultura/hudba/elan-jozo-raz.A191023_155919_hudba_jgo


A mural of eco-activist Greta Thunberg was defaced in Edmonton, Alberta,

Toto sa Grete páčiť nebude.                                                                   October 23.

500 vedcov podpísalo Európsku deklaráciu o klíme: Neexistuje žiadna klimatická pohotovosť, nie je dôvod na paniku a poplach.
Skupina 500 vedcov zo štrnástich krajín, zaoberajúcich sa klímou, uviedla, že žiadna “klimatická núdza” podľa ich názoru neexistuje a všetka hystéria je tak zbytočná. Deklaráciu, v ktorej vysvetľujú svoje vyhlásenia, spolu s petíciou adresovali aj generálnemu tajomníkovi OSN Antoniovi Guteressovi, ktorý bol organizátorom posledného ekologického summitu v New Yorku
Deklaráciu v ktorej vyhlasujú, že žiadna “klimatická núdza” neexistuje, založil Guus Berkhout z Holandska. V spomínanej deklarácii skupina vedcov upozorňuje, že “modely všeobecného obehu klímy, na ktorých je v súčasnosti založená medzinárodná politika, nie sú vhodné na svoj účel”.
“Klimatické modely, na ktorých sú založené katastrofické vízie, predpovedajú oveľa väčšie otepľovanie, než zodpovedá realite,” varuje Európska klimatická deklarácia. Vplyv skleníkových plynov na otepľovanie je podľa vedcov preceňovaný a klimatické zmeny nespôsobuje extrémne prejavy počasia.

“Neexistujú žiadne štatistické dôkazy o tom, že globálne otepľovanie zosilňuje hurikány, záplavy, suchá a podobné prírodné katastrofy alebo ich robí častejšími,” uvádzajú.
Vedci tiež tvrdia, že úplne ignorujeme skutočnosť, že CO2 je pre planétu prospešný. ” CO2 je rastlinná potrava, základ celého života na Zemi, CO2 nie je len znečisťujúcou látkou. Je nevyhnutná pre všetok život na Zemi. Fotosyntéza je požehnaním. Viac CO2 je prospešné pre prírodu, ekologizáciu Zeme: viac CO2 vo vzduchu podporí rast globálnej rastlinnej biomasy. Je to tiež dobré pre poľnohospodárstvo, ktoré zvyšuje výnosy plodín na celom svete.”
Vedci v deklarácii okrem iného poukazujú aj na to, že životu na Zemi škodia tiež súčasné ekologické opatrenia. Napríklad, veterné turbíny zabíjajú vtáky a hmyz a plantáže palmového oleja ničí biodiverzitu dažďových pralesov. Výsledkom je zbytočné narušovania ekonomiky a ohrozovanie životov obyvateľov chudobných krajín, ktorým zástancovia skleníkové hypotézy odopierajú prístup k dostupnej a spoľahlivej elektrickej energii.
Medzi 500 odborníkmi je aj Richard Lindzen, jeden z najznámejších amerických odborníkov na fyziku atmosféry a spoluautor tretej hodnotiacej správy Medzivládneho panelu pre zmeny klímy (IPCC) z roku 2001. Lindzen sa na prácu IPCC podieľal od polovice 90. rokov. Postupom času si však všímal, že správy IPCC sú stále viac politizované a že do nich čoraz viac hovorí mimovládne organizácie.
Profesora klimatológie z amerického Massachusettského technologického inštitútu teda nemožno podozrievať, že problematike nerozumie.
Podľa päťstovky vedcov je Gretin požiadavka uhlíkovej neutrality “škodlivý a nerealistický”. OSN ale hlas odborníkov nepočuje. Radšej podľa českého komentátora načúva kritike šestnásťročného copatého dievčaťa s Aspergerovým syndrómom.

https://www.hlavnespravy.sk/toto-sa-grete-pacit-nebude-500-vedcov-podpisalo-europsku-deklaraciu-klime-neexistuje-ziadna-klimaticka-pohotovost-nie-dovod-paniku-poplach/1929397

GALERIE

Aleš Brichta je velká ikona                                                                 October 22.

Narozeninový koncert nabídnul exkluzivní výběr z české rockové scény. "Tahle akce byla být oslavou bigbítu, na které se budou lidé bavit. Snad do jejího konání neskončím jako Lemmy Killmister nebo David Bowie," připomněl Brichta své zemřelé rockové idoly.

Mezi hosty byl i sedmasedmdesátiletý frontman Olympiku Petr Janda, který si s oslavencem zazpíval duet Co hledá klaun. "Aleš Brichta je velká ikona, vydal strašně moc dobrých desek. Jeho působnost v asi nejslavnější tuzemské trashmetalové kapele Arakain už nejspíš nikdo nepřekoná. Úspěšný byl také začátek jeho sólové dráhy. Teď to vypadá, že oslavy bere jako že končí, nebo co, ale doufám, že ne. Co bych měl říkat já," řekl Janda. "Aleš je svérázný člověk, velký revolucionář, jehož politické názory občas nesdílím, ale přesto jsme kamarádi už zhruba 30 let," dodal.

Brichta je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, obor zahraniční obchod. Byl zakládajícím členem a frontmanem slavné metalové skupiny Arakain, kterou po rovných 20 letech, v roce 2002, po vzájemných neshodách opustil. Naposledy s Arakainem vystoupil v roce 2007 jako host k 25 letům existence kapely. Na své sólové dráze pak natočil řadu alb, první Růže pro Algernon v roce 1994. Stál také za hudebním fotbalovým projektem Hattrick a vystupoval v muzikálu Jesus Christ Superstar v roli Piláta. V roce 2008 byl posluchači Radia Beat zvolen v kategorii Osobnost do Beatové síně slávy.

O rok později vydal Brichta s kapelou ABband album Deratizer s kontroverzní text titulní písní, která má podle některých lidí rasistický nádech. Skladba s refrénem "Politici dělaj z každýho vola/ na ulici kradou cikáni kola/ už by to vyřešit měl/ nějakej deratizer" zkoumala policie, zda nejde o trestný čin. Nikoho neobvinila.

Také Brichtovo album z roku 2013 Údolí sviní se výrazně vyjadřuje ke společenskému a politickému dění. Brichta je jako příznivec předsedy hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury.

V KLIMATICKÉM BOJI ZATÍM VÍTĚZÍ KLDR a chudák Gréta o tom neví           September 26.

V zemi nejezdí skoro žádná auta. Také zde nelétají prakticky žádná letadla. Pole se orají ekologicky ručně s párem volů, úroda se sbírá také ručně. Všichni jezdí pěkně na kole nebo chodí pěšky. Zatímco západ si hraje na hodinu “pro Zemi” bez elektřiny jednou za rok, Severní Korea nesvítí celý rok.

Rovněž již tam porazili zelenými nenáviděný kapitalismus, jakožto nepřítele klimatu. Vytvořili beztřídní společnost, kde jsou si téměř všichni rovni. Rovněž mají vyřešenu nezaměstnanost.

O zákonech, které jsou dobré pro lidi, se tam nemusí složitě přesvědčovat společnost. Moudrý vůdce vše zařídí a hned se jedná. Lidé tam mají zakázáno cestovat, to snad kdyby chtěl někdo přeci jen kazit klima.

Nejsou tam také žádní extrémisté a pravicoví radikálové, kteří by zpochybňovali vůli moudrých elit z města. Je tam mnoho etno-bio-eko festivalů s původními tradicemi, které jsou stále živé, setkávání v parku, společné oslavy, prostě takové “zažít Pchjongjang”.

Jediný problém nastává, že na udržení tohoto klimatického ráje, je třeba mít milionovou armádu a totální diktaturu, aby snad lidi nenapadlo, žít zase podle svého a nezodpovědně. Ale to naši zelenisté vědí a k tomu směřují.                                                                   Autor: Miroslav Jahoda

Zažili jsem svobodu:                                                                                                 September 24.

Není to tak dávno. Výhry, prohry a hodnoty. Z jedné totality do druhé. Co se dělo mezi tím? Zastavme likvidaci naší země. Vraťme lidem, co jim náleží

FRANTIŠEK MATĚJKA vzpomíná na dobu nedávno minulou, která sice zdaleka nebyla bez chyby, avšak byla oproti dnešku (a především zítřku) mnohem optimističtější a svobodnější

Zažil jsem dobu, kdy auta měla pořádné motory. Policajt se na vás usmál, když jste na chopperu neměli helmu. Cigáro jste si, věřte nevěřte, zapálili v hospodě. Holky a kluci věděli, co a proč mají dole a neměli v tom bordel.
Zažil jsem dobu, kdy byly jen dva druhy záchodů. Každý věděl, který si má vybrat a ani vteřinu o tom nepochyboval. Holky věděly, že jsou holky. A dokázaly toho pořádně využít. V soutěži krásy se soutěžilo o krásu. Nerozhodovala barva pleti, nějaký handicap nebo tíživý sociální původ. Nikdo neřešil, jestli jsou ty holky ekologicky uvědomělé a sají papírovým brčkem. Prostě šlo o krásu. Krásu těla. No a kluci věděli, že jsou kluci. Když si dali po tlamě kvůli holce, nikdo z nich si nešel s brekem stěžovat, že prohrál a rozlili mu sojové latté. V soutěžích pro kluky vyhrál ten nejrychlejší, nejchytřejší a nejsilnější. Nikdo neřešil, jestli soupeř nemá náhodou z minulosti nějakou společensky závadnou fotku. Kdo prohrál, ten prostě věděl, že prohrál. Nic jako výhra pro všechny nebylo. Výhra jednoho i prohra druhého byly uchopitelné hodnoty a skvěle motivující do života.
Fridays for Future? Zažil jsem dobu, kdy ochrana přírody znamenala zvednout zadek po práci nebo po škole a jít do přírody něco dělat. Ne vykašlat se na školu nebo práci a jít řvát do ulic na jiné, kteří ten mejdan ze svých daní platí. Záškoláctví bylo na dvojku z mravů a áčko v práci na vyhazov. Učitelé učili a nemuseli vyplňovat milion papírů. Když děti ve škole šikanovaly spolužáky a měly průšvih, rodiče jim doma přidali a nechodili do školy řvát na učitele. A když někdo neměl na to, aby školu dal? Nedostal pečovatelku. Šel na zvláštní, kde mohl alespoň někdy vyhrát mezi sobě rovnými. Když někdo dotáhl studia až do konce, měl získaný vysokoškolský titul váhu a respekt ve společnosti. Lidé se vybírali podle toho, jestli něco umí, nikoliv podle papíru, razítka, názorů na klima, obsahu klimaticky akceptovatelné stravy, postoje k plastu, k šestapadesáti pohlavím nebo anomálním menšinám, ovládajícím většinu.
Zažil jsem dobu, kdy veřejné domy nebyly z veřejných dotací desetkrát předražená místa pro alternativní kulturu, kam nikdo nechodil. Kde si pár umělců mohlo za cizí peníze hrát na elity a morální kompasy. Byla to místa, kde převážně ženy nabízely služby převážně mužům. Tak jako tisíce let před tím. Jenže pak chtěl někdo předělat lidi. Bůh ví, jestli měl vůbec na něco jiného než kecat cizím lidem do jejich životů, zatímco ten jeho nudný nestál za nic. Státu a společnosti nakonec škodí stále větší bordel v politice, ne bordel mimo ni.
Zažil jsem dobu, ve které když vás někdo podvedl, vyřídili jste si to. Když to bylo větší, nebyly žádné drahé programy ve věznicích, které plní ve skutečnosti funkci magnetu na návrat do basy. Basa byla basa a jen bláznovi by nevadilo, kdyby se tam vrátil. Dnes pachatele omlouvají nedostatkem péče společnosti o ně, zatímco v obětech vyvolávají pocit společenské viny.
Zažil jsem dobu, kdy k rychlým a silným autům a motorkám na závodních okruzích patřily krásné ženy okolo. Kdy děti chodily rodičům do hospody pro pivo a do trafiky pro cigára a nikdo se tomu nedivil. Kdy na dětském táboře byly děti špinavé, hygiena nebyla zrovna ze žurnálu, ale děti byly šťastné. Kdy lidi říkali to, co si mysleli. Na plnou hubu a bez obav, že je za tu upřímnost bude někdo řešit. Nebáli se o práci pro své názory, a když chtěli začít něco podnikat, vyrábět nebo nabízet služby, nebylo milion papírů a úřadů, které by jim to už předem znechutily.
Zažil jsem devadesátá léta minulého století. Dobu, kdy vznikla samostatná republika. Odešli jsme z východního bloku a nebyli v EU. Byla to nádherná doba. Jsem rád, že jsem ji mohl zažít. Zažil jsem svobodu a chci, aby ji mohly ještě ochutnat i moje děti.
Zpomalme její krádež, zastavme její likvidaci. A když to časem jen trochu půjde, vraťme lidem jejich ukradenou svobodu zpět.

GALERIE

Na zahájení Dvořákovy Prahy přijede slavný pianista Pogorelich.                   August 28.
Festival Dvořákova Praha chystá i letos přehlídku světových hvězd klasické hudby. Bude mezi nimi Izraelská filharmonie s dirigentem Zubinem Mehtou a řada dalších. Před zahájením festival hlásí sedmdesátiprocentní obsazenost sálů. Vyprodány jsou například komorní večery v Anežském klášteře, koncert České filharmonie se Semjonem Byčkovem 13. září, vystoupení Izraelské filharmonie se Zubinem Mehtou nebo Essenských filharmoniků s Tomášem Netopilem.
K nejočekávanějším hvězdám letošního ročníku patří chorvatský pianista Ivo Pogorelich, jenž je kromě svého umění pověstný i odříkáním koncertů. Podle programového ředitele Jana Simona však zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se měl naplnit obávaný scénář. Pogorelich nicméně má své specifické požadavky. „Je například zvyklý cvičit za zavřenými dveřmi sálu téměř do začátku koncertu, takže je pak nutné publikum usadit co nejrychleji,“ vysvětluje Simon. Koncert Izraelské filharmonie budou zase doprovázet zvýšená bezpečnostní opatření, podle organizátorů by však neměla diváky nijak omezit.
Tahákem letošního ročníku je uvedení Dvořákovy méně známé opery Král a uhlíř, a to v podobě, kterou z našich současníků nikdo neslyšel. Dvořák totiž své hudebně obtížné dílo, jež při zkouškách narazilo na limity tehdejšího souboru Prozatímního divadla, napsal na stejný text zcela znovu. Zatímco druhá verze se i později uváděla či nahrávala, první  nasadilo v sezoně 1929/1930 Národní divadlo, ale od té doby už nezazněla.
Festival chystá i různé doprovodné akce, jako je Rodinný den nebo výlet do Plzně po zdejších Dvořákových stopách.